Hakkımızda

Tülin Hanım Veteriner Kliniği olarak, Hijyene önem veriyor, doğru teşhis ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması amacıyla hizmet sunuyoruz.Dostlarımıza ve sizlere karşı sorumluğumuzu empati kurma anlayışı ile birleştirerek çıktığımız bu yolda önceliğimiz onlara kendilerini güvende hissedecekleri ortamı sağlamak.

İletişim

@2020 Tülin Hanım Veteriner Kliniği

Geriyatrik Bakım

22.02.2021 10:23

Hastalık yapıcı bazı virüs ve bakteriler, antijen adı verilen protein molekülleri içerirler. Bu protein moleküllerine karşı bağışıklık mekanizmasını uyarır.

Bir patojen (yani,bakteri veya virüs), 50- ile 1000 arasında özel antijenik protein içerebilir. Ve bu antijenik proteini algılayan vücut, bunları yok etmeye yarayan özel antikor denilen kendi proteinlerini üretir. Ve Herhangi bir hücre içi enfeksiyon durumunda, bağışıklık sistemi yoluyla oluşturulan antikorlar vasıtası ile ,bu zararlı proteinler yok edilir. Eğer tekrar aynı hastalık etkeni ile saldırı görülürse, o antijeni tanıyan bellek hücreleri oluşturulduğu için, buna uygun antikorlar vücutta uzun süre değişmeden kalmaya gayret ederler.

Dolayısı ile, aşının bu etki mekanizması ile hareket ettiğini göz önüne alırsak, , eğer hayvanın bünyesinde, o proteine karşı özel bir duyarlılık yok ise, bilmeden tekrar tekrar yapılan aşının bünyeye zarar vermesi söz konusu değildir. Zaten hayvanda o antijene karşı duyarlılık gelişme eğilimi varsa, bu durum ilk aşılamada da ortaya çıkacaktır. Aksi takdirde tekrar uygulamanın bir sakıncası olmayacaktır.

                                                                                               Vet. Hek. Tülin Özcan